1 świnia – program Aujeszkyego

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu w związku ze zmianą przepisów
o identyfikacji i rejestracji świń dotyczących obowiązku rejestracji stad utrzymujących jedną świnię na użytek własny oraz wytycznymi w otrzymanymi w  piśmie z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach informuje iż zaistniała konieczność objęcia ww. stad programem zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego u świń tj. nadawania tym stadom statusu w odniesieniu do choroby Aujeszkyego oraz pobierania i badania prób od utrzymywanych świń.

Powyższy obowiązek wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 stycznia 2015r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego u świń (Dz. U. z 2015 r., poz. 189), które wskazują, że programem objęte są wszystkie stada świń zarejestrowane zgodnie z ustawą z dnia 2 kwietnia 2004r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz.U. z 2015 r., poz. 1172).

W celu nadania statusu odnośnie choroby Aujeszkyego stadom o nieznanym statusie epizootycznym, położonym w rejonie wolnym od wirusa choroby Aujeszkyego, powiatowy lekarz weterynarii stosuje ustęp 2.1.2. ww. programu, tj.  nadaje stadu w drodze decyzji status, jaki posiadało stado, z którego pochodzą świnie nowo wprowadzane w dniu ich przemieszczenia, na podstawie świadectwa zdrowia pochodzenia świni.

Posiadanie  świadectwa zdrowia pochodzenia świni będzie weryfikowane w trakcie kontroli oraz pobierania krwi do badań w kierunku choroby Aujeszkyego.

Jeżeli niemożliwe będzie nadanie statusu stada na podstawie świadectwa zdrowia (w przypadku braku świadectwa zdrowia), status stada nadawany będzie na podstawie wyników badania w kierunku choroby Aujeszkyego, które wykonane będzie na koszt właściciela.

Ponadto, we wszystkich stadach świń zarejestrowanych zgodnie z ustawą z dnia
2 kwietnia 2004r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2015 r., poz. 1272) w których będą obecne świnie, wyznaczony lekarz weterynarii pobierze krew do badania w kierunku choroby Aujeszkyego u świń, niezależnie od liczby utrzymywanych świń oraz tego czy utrzymywane są tylko na użytek własny.

Jednocześnie, w przypadku wykonania badania w kierunku choroby Aujeszkyego i uzyskania wyniku dodatniego, zwierzę zakażone należy poddać natychmiastowemu zabiciu lub ubojowi, także ubojowi na terenie gospodarstwa, po spełnieniu wymagań, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny. (Dz.U. z 2015r., poz. 392, z późn. zm.).

Mając na uwadze powyższe wytyczne Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu przypomina o obowiązku posiadania świadectwa zdrowia dla każdej zakupionej partii świń, w obrocie między stadami, niezależnie od liczby świń oraz tego czy będą utrzymywane tylko na użytek własny.

Świadectwa zdrowia dla świń nie są wymagane jedynie przy przemieszczaniu świń ze stad urzędowo wolnych od wirusa choroby Aujeszkyego lub punktów skupu bezpośrednio do rzeźni.

5 maja 2016

Agata Ballarin

Skip to content