U S T A W A z dnia 23 września 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu informuje, że dnia 17 października 2016 r. zaczyna obowiązywać  U S T A W A z dnia 23 września 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. 2016 poz. 1605)

TEKST USTAWY –  PDF

Ustawa powyższa wprowadza obszerne  zmiany do:

  1. Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt(Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z 2014 r. poz. 1794 oraz z 2015 r. poz. 266)
  2. Ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2015 r. poz. 807 i 1419)
  3. Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2014 r. poz. 1539 oraz z 2015 r. poz. 266 i 470)
  4. Ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2015 r. poz. 1172 i 1893 oraz z 2016 r. poz. 588)
  5. Ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1577 oraz  z 2015 r. poz. 1893)
  6. Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1345)
  7. Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. poz. 470)

Ze względu na bardzo szeroki zakres wprowadzonych zmian, prosimy o ich przestudiowanie w tekście źródłowym ustawy.

Najważniejsze zmiany dotyczące producentów rolnych – posiadaczy zwierząt gospodarskich, w zakresie działania Inspekcji Weterynaryjnej dotyczą Ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

I tak, do najważniejszych zmian w tej ustawie należą:

Art.12. ust. 3 (dot. terminów zgłoszeń zdarzeń w siedzibie stada świń)

Posiadacz świń jest obowiązany zgłosić kierownikowi biura w terminie 7 dni:

1) zwiększenie lub zmniejszenie liczebności stada, z wyjątkiem urodzenia,  przywozu z państw trzecich albo państw członkowskich,

2) ubój zwierzęcia gospodarskiego
– z podaniem liczby zwierząt, które przybyły lub ubyły ze stada, oraz miejsca

pochodzenia lub przeznaczenia zwierzęcia.

Art. 17 (dotyczy oznakowania wszystkich zwierząt gospodarskich)
3b i 3 c. [W przypadku utraty kolczyka lub kolczyka zawierającego elektroniczny identyfikator lub uszkodzenia go w sposób uniemożliwiający identyfikację zwierzęcia zastępuje się go odpowiednio duplikatem kolczyka lub duplikatem kolczyka zawierającym elektroniczny identyfikator] – posiadacz zwierzęcia gospodarskiego oznakowuje to zwierzę duplikatem kolczyka albo duplikatem kolczyka zawierającym elektroniczny identyfikator w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego duplikatu albo duplikatu kolczyka zawierającego elektroniczny identyfikator. Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego odpowiada za jego prawidłowe oznakowanie.”;

Art. 18 (dot. numeru identyfikacyjnego świń)
Numer identyfikacyjny świni jest numerem siedziby stada, w której zwierzę się urodziło, albo innej siedziby stada, w której zwierzę przebywało powyżej 30 dni”

Art. 19a (dot identyfikowalności  zwierząt utrzymywanych w godpodarstwie):

Zabrania się:
1) utrzymywania zwierząt:
a) nieoznakowanych,
b) bez wymaganego dla bydła paszportu albo duplikatu paszportu;
2) wprowadzania do obrotu zwierząt:
a) nieoznakowanych,
b) bez wymaganego dla bydła paszportu albo duplikatu paszportu;
3) nabywania zwierząt:
a) nieoznakowanych,
b) bez wymaganego dla bydła paszportu albo duplikatu paszportu.”;

 Art. 20 (dot oznakowania świń):

„2. Posiadacz świni, (z zastrzeżeniem art. 22 który dotyczy przywozu z krajów trzecich):
1) jest obowiązany oznakować świnię w terminie 30 dni od dnia urodzenia przez założenie na lewą małżowinę uszną kolczyka z numerem identyfikacyjnym, a w przypadku opuszczenia siedziby stada przed upływem 30 dni od dnia urodzenia – nie później niż przed dniem opuszczenia przez to zwierzę siedziby stada;

2) zgłasza kierownikowi biura fakt oznakowania świni zgodnie z pkt 1, w terminie 7 dni od dnia oznakowania, określając liczbę oznakowanych zwierząt.”,

„2a. W przypadku gdy świnia została przemieszczona do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i świnia przebywa w tej siedzibie stada dłużej niż 30 dni, posiadacz świni jest obowiązany dodatkowo oznakować tę świnię przez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby stada, w której świnia przebywa powyżej 30 dni.

2b. Posiadacz świni zgłasza kierownikowi biura fakt oznakowania świni zgodnie z ust. 2a, w terminie 7 dni od dnia tego oznakowania, określając liczbę dodatkowo oznakowanych zwierząt.”;

„Art. 20a. 1. Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego dokonuje co najmniej raz na dwanaście miesięcy, nie później jednak niż w dniu 31 grudnia, spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada, obejmującego liczbę i numery identyfikacyjne tych zwierząt.

2. Liczbę i numery identyfikacyjne zwierząt gospodarskich ustalone podczas spisu, o którym mowa w ust. 1, umieszcza się w księgach rejestracji, o których mowa w art. 23.

3. Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego przekazuje liczbę i numery identyfikacyjne zwierząt gospodarskich, ustalone podczas spisu kierownikowi biura:
1) na formularzu udostępnionym przez Agencję albo Dziennik Ustaw2) w formie elektronicznej:
a) przez umieszczenie danych na informatycznym nośniku danych w sposób określony przez Agencję albo
b) na formularzu umieszczonym na stronie internetowej administrowanej przez Agencję, umożliwiającym wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego Agencji, w którym jest prowadzony rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych

– w terminie 7 dni od dnia dokonania tego spisu.

Dodatkowe regulacje wprowadzane w omawianym temacie U S T A W Ą z dnia 23 września 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. 2016 poz. 1605):

1. Świnie oznakowane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy na podstawie dotychczasowych przepisów uznaje się za oznakowane w rozumieniu przepisów ustawy zmienianej w art. 4 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą

2. Posiadacze świń nieoznakowanych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, które są starsze niż 30 dni, znakują te świnie w sposób określony w art. 20 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 4 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, i zgłaszają ten fakt kierownikowi biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie 7 dni od dnia oznakowania.

3. Do posiadaczy świń, o których mowa w ust. 2, którzy nie oznakowali świń w terminie określonym w ust. 2, albo oznakowali je, lecz nie zgłosili tego faktu kierownikowi biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa albo zgłosili ten fakt z naruszeniem terminu określonego w ust. 2, stosuje się odpowiednio przepis art. 33 ust. 1 pkt 5 albo 13a ustawy zmienianej w art. 4 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

 

17 października 2016

Agata Ballarin

Skip to content