Produkcja mięsa na użytek własny.

ROLNIKU! HODOWCO ZWIERZĄT!

Powiatowy Lekarz w Raciborzu ponownie przypomina o obowiązkach nałożonych na producentów rolnych odnośnie tzw. UBOJÓW GOSPODARCZYCH tj. produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własnego gospodarstwa domowego (Rozporządzeniem MRiRW z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz. U. 2011.201.1370).

Ubojowi na terenie gospodarstwa w celu produkcji mięsa na własny użytek (tzw. „ubój gospodarczy”) poddaje się zwierzęta zdrowe, nie pochodzące z gospodarstwa lub obszaru podlegającego ograniczeniom, nakazom lub zakazom, mającym zastosowanie do danych zwierząt, po upływie okresu karencji określonego dla użytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub produktu leczniczego, jeżeli przed poddaniem ubojowi zwierzęta były leczone tymi produktami.

Przy uboju zwierząt na terenie gospodarstwa powinny być spełnione wymagania określone
w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt i o ochronie zwierząt (m.in. przedubojowe pozbawienie zwierzęcia świadomości przez przyuczoną osobę; ubój bez obecności osób nieletnich) oraz w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych.

CIELĘTA, OWCE, KOZY, ŚWINIE, NUTRIE:

Na terenie gospodarstwa można dokonać uboju zwierzęcia z gatunku bydło w wieku do 6 m-cy życia oraz owcy lub kozy, świń, nutrii w dowolnym wieku.

Posiadacz zwierzęcia lub podmiot prowadzący gospodarstwo inne niż gospodarstwo, w którym zwierzęta były utrzymywane, co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem na terenie gospodarstwa takiego uboju przekazuje powiatowemu lekarzowi weterynarii pisemne powiadomienie o zamiarze dokonania takiego uboju oraz w przypadku uboju cieląt do 6-go miesiąca życia, kóz lub owiec składa oświadczenie o zagospodarowaniu na własny koszt materiału szczególnego ryzyka – informacja w załączniku.

Informacja ta zawiera:

a)     Imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres posiadacza zwierząt poddawanych ubojowi;

b)     Imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres podmiotu prowadzącego gospodarstwo, w którym dokonywany jest ubój zwierząt pochodzących z innych gospodarstw w celu produkcji mięsa;

c)     Gatunek i liczba zwierząt poddawanych ubojowi;

d)     Numer identyfikacyjny zwierzęcia lub zwierząt poddawanych ubojowi;

e)     Miejsce i termin uboju;

f)       Imię i nazwisko oraz adres osoby uprawnionej do przeprowadzenia uboju;

g)     Inne dane mające na celu ułatwienie kontaktu z informującym,  w szczególności numer telefonu informującego.

h)     Informacja może zawierać zgłoszenie mięsa do badania poubojowego

Materiałem szczególnego ryzyka, są
w przypadku:

  • Cieląt do 6 miesiąca życia – migdałki, krezka i jelita,
  • Owiec i kóz w wieku do 12 miesięcy – śledziona i jelito biodrowe,
  • Owiec i kóz w wieku powyżej 12 miesięcy – śledziona, jelito biodrowe, migdałki, rdzeń kręgowy i czaszka.

Najbliższym zakładem uprawnionym do odbioru SRM (materiału szczególnego ryzyka) jest:

Specjalistyczny Zakład Ochrony Środowiska EKO-TOX, ul. Krótka 3, 47-440 Nędza
Filia: ul. Rudzka 46A, 47-440 Babice
tel. 32/414 93 42, 32/410 24 56
kom. 604 177 469
fax. 32/414 93 43

Wzór dokumentu handlowego – kategoria 1
Wzór dokumentu handlowego – kategoria 2

Mięso świń i nutrii poddanych ubojowi na terenie gospodarstwa oraz mięso dzików odstrzelonych, w celu produkcji mięsa poddaje się na koszt posiadacza tego mięsa, lub podmiotu prowadzącego gospodarstwo, w którym dokonano uboju badaniu poubojowemu na obecność włośni, przeprowadzane przez urzędowego lekarza weterynarii.

W przypadku, gdy tusza podlega badaniu poubojowemu przeprowadzonemu przez urzędowego lekarza weterynarii na wniosek i na koszt posiadacza tego mięsa, lub podmiotu prowadzącego gospodarstwo, w którym dokonano uboju, próbki do badania mięsa na obecność włośni, pobiera i bada urzędowy lekarz weterynarii.

W przypadku gdy tusza nie podlega w/w badaniu, próbki do badania mięsa na obecność włośni pobiera i dostarcza do urzędowego lekarza weterynarii:

– posiadacz mięsa – w przypadku dzików oraz uboju zwierząt na terenie gospodarstwa,  w którym zwierzęta były utrzymywane,

– podmiot prowadzący gospodarstwo, w którym dokonywany jest ubój.

Sposób pobierania próbek do badania mięsa na obecność włośni oraz zasady dostarczania próbek do urzędowego lekarza weterynarii przestawia załącznik nr 2.

Urzędowy lekarz weterynarii wystawia zaświadczenie o przeprowadzeniu badania poubojowego mięsa, jeżeli w wyniku badania poubojowego oraz badania na obecność włośni, w przypadku badania mięsa świń, nutrii, dzików, stwierdzono, że badane mięso jest zdatne do spożycia przez ludzi.

Mięso świń, nutrii i dzików nie może zostać spożyte ani przetworzone przed uzyskaniem zaświadczenia.

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 26 maja 2010 r. w sprawie wysokości kar pieniężnych za naruszenia przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego; paragraf 1 pkt 33 wprowadzenie na rynek mięsa pochodzącego z produkcji mięsa na użytek własny zagrożone jest karą pieniężną w wysokości od 1 000 do 2 000 zł, oraz paragraf 1, pkt 34, tj. niespełnienie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa na użytek własny zagrożone jest karą pieniężną w wysokości od 100 do 2 000 zł.

Wyżej wymienione wymagania weterynaryjne będą restrykcyjnie respektowane podczas kontroli gospodarstw oraz w momencie uzyskania wzajemnie przesyłanych informacji pomiędzy PIW z ARiMR.

Literalne przestrzegania prawa potęgują pojawiające się przypadki występowania włośni.


W mięsie zwierząt podlegających badaniu w kierunku występowania Trichinellla spiralis (ostatnie doniesienia styczeń 2011 r. okolice Legnicy i Złotyryji – masowe zatrucia, październik 2010 – dzik odstrzelony w okolicach Polskiej Cerekwii, 05.2010 r. dzik odstrzelony w miejscowości Żerkowice – gm. Zawiercie oraz przypadek zarażenia dzika odstrzelonego w okolicach Raciborza). Przypomina się iż włośnica jest ciężką, pasożytniczą chorobą odzwierzęcą, a jedynym sposobem uniknięcia zarażenia jest badanie mięsa świń, dzików, nutrii.

Powiatowy Lekarz Weterynarii
w Raciborzu

lek. wet. Zbigniew Mazur

 

Lista urzędowych lekarzy weterynarii uprawnionych do wykonania badania mięsa na obecność włośni:

Imię i nazwisko lekarza urzędowego

Telefon kontaktowy

  1. Adam Iskała

32/415 48 77

  1. Paweł Iskała

501 956 299 lub 32/415 48 77

  1. Krzysztof Kukulski

605 554 845 lub 32/410 92 73

  1. Norbert Ehr

32/419 80 04

  1. Bożena Karpisz (od 01.07.2011 r.)

604 926 326  lub 32/415 59 22

  1. Stanisław Laszczkowski

32/415 48 77

  1. Adam Borys

501 540 288

  1. Małgorzata Homola

604 409 324 lub 508 356 370

 

 

3 czerwca 2011

Agata Ballarin

Skip to content