Obowiązek znakowania padłych świń.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu, przekazując informację przesłaną przez Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach  przypomina, że zgodnie z art. 5 ust. 2 Dyrektywy Rady 2008/71/WE z dnia 15 lipca 2008 r w sprawie identyfikacji i rejestracji świń, a także zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz.U.2008.204.1281 ze zm.), posiadacz świń jest zobowiązany bezzwłocznie oznakować zwierzę i fakt ten zgłosić kierownikowi biura powiatowego ARiMR nie później niż przed dniem opuszczenia przez to zwierzę siedziby stada; w praktyce znakowania młodych zwierząt dokonuje się najczęściej nie wcześniej niż u zwierząt po ich odsadzeniu.

Zgodnie z otrzymaną informacją, Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się w dniu 21.10.2013 r. do Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie znakowania świń w każdym wieku, w tym zwierząt które padły w gospodarstwie, także padłych noworodków i osesków świń. W odpowiedzi GLW otrzymał dnia 06.11.2013 r. informację, że przytoczone wyżej przepisy nie przewidują odstępstwa od zasady znakowania świń w każdym przypadku przed opuszczeniem stada , bez względu na wiek zwierzęcia.

W związku z powyższym, w opinii Głównego Lekarza Weterynarii,  zwłoki świń w każdym wieku, także tych urodzonych i padłych w tej samej siedzibie stada (również noworodki, oseski) podlegają obowiązkowi oznakowania przed wywiezieniem ich z gospodarstwa.

Wdrażanie tego przepisu należy rozpocząć od dnia 1 stycznia 2014 r.

Zgodnie z art.12 ust 6 ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt podmioty prowadzące działalność w zakresie przetwarzania lub spalania padłych zwierząt gospodarskich, są obowiązane zgłosić kierownikowi biura ARiMR w terminie 7 dni unieszkodliwienie zwłok, z podaniem oznakowania zwierzęcia oraz siedziby z której zwierzę zostało zabrane. Jak wspomniano wyżej w przypadku świń nie przewiduje się odstępstwa od tej zasady bez względu na wiek zwierzęcia.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z uwagi na administracyjnie kosztowną procedurę znakowania bydła (numery indywidualne, paszporty) w przypadku martwo urodzonych cieląt lub cieląt padłych w terminie do 7 dni od urodzenia nie podlegają one znakowaniu przed dostarczeniem ich do zakładu utylizacyjnego.

 

19 lutego 2014

Agata Ballarin